Add to Google

Is de wind achter een turbine zwakker?*update*

Door: Philip Dröge | Geplaatst: 25 jan 2010 | Trefwoorden: Vraag & Antwoord | Volg reacties via RSS 2.0 | Reageren is niet mogelijk.

Los alsjeblieft een weddenschap tussen mij en mijn vrouw op. Als ik achter een windturbine sta, is de wind daar krachtiger (zoals zij beweert) of juist zwakker (zoals ik denk)? – Frank K., Bilthoven

Als jullie het er weer over hebben, dan kun je tussen neus en lippen door de term ‘eerste wet van de thermodynamica’ laten vallen. Kijkt ze dan alsof ze het niet begrijpt, dan rol je met je ogen en zucht je ‘je weet wel, de wet van behoud van energie’.

Want dat is de natuurkundige wet die hier van toepassing is. Kort gezegd: energie kan niet zomaar ontstaan en niet zomaar verdwijnen. Wind is een vorm van energie, zonne-energie om precies te zijn. De zon verwarmt de aarde op de ene plek meer dan de andere, de lucht wil het temperatuurverschil opheffen en komt in beweging. Voila: wind.

windmolens

De energie van die wind kun je gebruiken om bijvoorbeeld een blad van een windturbine te laten ronddraaien. Dan verander je de windenergie via de turbine en een dynamo in elektrische energie. Dat betekent, dankzij de wet van behoud van energie, dat de lucht na het passeren van de turbine minder ‘blaasenergie’ en dus minder kracht heeft.

Een moderne turbine heeft onder goede omstandigheden een efficiency van tussen de vijftig en zestig procent. Dat wil zeggen dat de wind die direct door de turbine blaast, daarna ongeveer de helft zo sterk is. Vandaar dat je nooit recht achter een turbine een andere turbine ziet staan, dat zou geen zin hebben. Bouwers van windparken zetten de molens schuin achter elkaar.

*UPDATE* Dit antwoord (oorspronkelijke publicatie 13 augustus) is net bevestigd door een wetenschappelijk onderzoek. Zie ook de foto bij dit artikel. Wie het na wil lezen, het staat hier.


18 Reacties op “Is de wind achter een turbine zwakker?*update*”

  1. Chris zegt:

    Hallo Okke,

    woon je op 34°24’24.74″O en 19°53’28.61″Z? op 19.53Z zie ik alleen maar een schuurtje denk ik…. :-)

  2. Thomas zegt:

    Adriaan,

    Windmolens zijn efficiënter zonder aflopende achterkant van de wieken omdat dit de zijwaartse beweging ontzettend zou afremmen. Het rendement zou lager worden in plaats van hoger.

  3. okko zegt:

    Heb je ooit zo’n ding zien draaien zonder wind? Die dingen maken tog wind, anders zouden we geen wind voelen, niewaar???? Hier in mijn land noemen wij ze wind-pompen!!! Ik woon namelik op 34.24Z en 19.53O !!!!

  4. ik heb net als vele anderen wel eens een wind gelaten . plotseling liep ik veel harder .deze energie is ook heel waardevol

  5. adriaan zegt:

    Dat windmolens een effectiviteit van meer dan 50% hebben is m.i. niet juist. Achter de windmolen onstaat, net als achter een vliegtuig of auto, grote turbulentie. Door de huidige vorm van de vleugels van de molens en het onbegrepen karakter van turbulentie is de effectiviteit veel lager dan verwacht. Turbulentie geeft een indicatie voor de hoeveelheid energie die verloren gaat. Vreemd genoeg is bij auto’s de achterzijde inmiddels veranderd zodat minder turbulentie (=minder luchtweerstand) ontstaat, maar bij windmolens niet. Anders dan je verwacht geeft een vlakke achterzijde aan een voertuig minder turbulentie dan een ‘aflopende’. De wind achter een windmolen kan lokaal zeer krachtige rukwinden opleveren, krachtiger dan ervoor, net als achter een landend vliegtuig, maar het totaal van de energie (en de wind) is natuurlijk wel gedaald.

  6. Arthur Reijngoud zegt:

    Vandaar dat je ook nog wel eens ziet dat een reeks van windmolens in een flauwe bocht staan. Dan heb nooit 1 (of eigelijk twee) windrichtingen die precies evenwijdig aan de meest ongunstige windrichting staat.
    (hoe kan je het trouwens in je hoofd halen dat het achter een windturbine harder waait…. Asl je er dan maar genoeg achter elkaar zet heb je vanzelf een orkaan…. Is metteen je energie probleem opgelost.
    Heeft ze zich dat wel eens gerealiseerd?

  7. Jeroen zegt:

    In principe klopt het verhaal, maar het wordt een beetje popie-jopie gebracht. En dat is niet best als er ook nog een flinke onjuistheid in staat: ” … De zon verwarmt de aarde op de ene plek meer dan de andere, de lucht wil het temperatuurverschil opheffen en komt in beweging. Voila: wind. …” Lucht wil helemaal geen temperatuurverschil opheffen. Warme lucht zet uit waardoor de luchtdruk lager wordt. Daardoor gaat lucht van elders (koud met hogere luchtdruk) naar het warme gebied stromen. Dat is de verklaring van het ontstaan van wind.

  8. G.L. Kelderman zegt:

    De schrijver heeft helemaal gelijk… op één ding na: Bouwers van windparken zetten de molens ongeveer dwars op de meest voorkomende windrichting. Maar als de wind net uit de verkeerde hoek waait…. kunnen er een heel stel windmolens elkaar behoorlijk de wind uit de wieken halen! Dus… zeg nooit nooit!

  9. Renzo zegt:

    Beste Frank ik hoop dat je een goeie weddenschap hebt afgesproken;)

  10. Wijsneus zegt:

    Schuin achter elkaar? Hmm, en als de wind dan draait staan ze toch weer recht achter elkaar… of staan ze zover uit elkaar dat de wind weer nagenoeg dezelfde sterkte heeft als voor de windmolen als deze bij de volgende turbine is aangeland?

Reageren is niet meer mogelijk

Foto galerij

Inloggen / Advanced NewsPaper by Gabfire Themes